Usunięcie zaćmy nie trwa długo!

Katarakta, zwana potocznie zaćmą, jest bardzo często występującą chorobą. W jej konsekwencji, rogówka ulega zmętnieniu, a co za tym idzie, pacjent przestaje widzieć. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jak wygląda usunięcie zaćmy.

Dzisiejsza medycyna ma wiele możliwości

Dzisiaj zaćmę jest stosunkowo łatwo wykryć, a także leczyć. Usunięcie zaćmy wiąże się z krótkim zabiegiem operacyjnym. Usuwa się zmętniałą rogówkę, najczęściej laserowo. Tego typu zabieg jest bezpieczny dla pacjenta i nie obciąża organizmu. Jest to o tyle ważne, że na zaćmę chorują przede wszystkim ludzie starsi, których nie można obciążać znieczuleniem ogólnym. Po zabiegu, pacjenci przyjmują krople do oczu, które niwelują ewentualny stan zapalny. Poprawa wzroku jest widoczna już kilka dni po zabiegu.

Usunięcie zaćmy jedynym sposobem?

Operacyjne usunięcie zaćmy jest jedynym sposobem na pozbycie się problemu. Nie zadziałają żadne leki. Choroba jest postępującą, a nie leczona prowadzi do ślepoty. Zatem, im szybciej lekarz wykryje początkującą zaćmę, tym szybciej można się udać na zabieg i odzyskać pełnię widzenia. Największy problem z zaćmą jest taki, że może się też pojawić u osoby młodej. Cóż, każdy się starzeje w innym tempie.

Na czym polega zabieg?

Sam zabieg nie jest wcale taki straszny, choć lekarz nacina nam oko i wyciąga zmętniałą soczewkę po to, by włożyć nową.
Osoby starsze maja prawo się tego bać. Ostatecznie jeszcze kilka dekad temu, zaćma stanowiła wyrok. Dzisiaj, do młodych należy cierpliwe tłumaczenie i przekonywanie, że usunięcie zaćmy to jedyny sposób na powrót w miarę normalnego widzenia. Czasem jest to niezwykle trudne. Ludzie starsi bywają bardzo uparci. A gdy się czegoś boją, to już w ogóle. Usunięcie zaćmy jest często sporym wyzwaniem, dla człowieka starszego i schorowanego. Lekarz oraz rodzina muszą wykazać maksimum cierpliwości w tłumaczeniu, że trwa około kwadransa i jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta, a komplikacje zdarzają się niezwykle rzadko. Na zabieg nigdy nie jest za późno, jednak im szybciej tym lepiej. Oko jest w stanie łatwiej się przystosować do nowej soczewki. Znieczulenie nie obciąża organizmu, a efekty zabiegu są widoczne bardzo szybko. Zaćma to nie wyrok i tak należy ją traktować.