Ultrasonografia tarczycy

Jednym z narządów, jakie poddaje się badaniu przy pomocy ultrasonografu jest tarczyca. Byłoby idealnie, gdyby każda zdrowa, dorosła osoba robiła USG tarczycy profilaktycznie raz na 3 lata. Jednak badanie to wykonuje się zazwyczaj na zlecenie lekarza, kiedy widoczne są niepokojące zmiany w wynikach badań krwi, bądź kiedy pacjent skarży się na określone dolegliwości. Tymczasem USG tarczycy jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Trwa zaledwie 10–15 minut.

Jak przygotować się do badania?

USG tarczycy to jedno z tych badań, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto natomiast pamiętać o odpowiednim stroju, który odsłania szyję. Na wizytę do lekarza nie założymy zatem golfu, ale wybierzemy raczej bluzkę z głębszym dekoltem bądź rozpinaną koszulę. Powinno się również zrezygnować z biżuterii w postaci łańcuszków czy korali. Jeśli USG jest wykonywane kolejny raz, to warto zabrać ze sobą poprzednie wyniki.

Co potrafi zobaczyć ultrasonograf?

Nowoczesny ultrasonograf, np. od ActionMed pozwala na dokładną diagnozę. Polecany na stronie internetowej www.actionmed.pl ACUSON Juniper zwiększa tę diagnostykę dzięki wyjątkowej czułości dopplera, a dzięki obrazowaniu krzyżowemu obrazy są bardziej realistyczne pod względem fizjologicznym. Model ten cechuje się również znacznie cichszym trybem pracy oraz prostym i intuicyjnym panelem sterowania. USG tarczycy jest jednym z badań, które pomaga w diagnozowaniu nowotworu. Ale nie tylko. Pozwala również obserwować zmiany łagodne czy wywołane stanem zapalnym np. w przebiegu choroby Hashimoto. Specjalny sprzęt, np. od ocenić kształt, wymiary i objętość tarczycy oraz struktura tkanki gruczołu, czyli tzw. echogeniczność. Ponadto badane są okoliczne węzły chłonne.