Srebrny kabłąk – czyli krótko o historii broszki

Broszka… etymologicznie zapinka bądź forma ozdobnej agrafy, które od wieków gościła w kobiecej galanterii jako element dekoracyjny ubioru. Pierwotnie, broszki służyły przede wszystkim spinaniu szat na dworach królewskich oraz w bogatych gospodarstwach arystokracji. Już w epoce brązu wprowadzano do obiegu miedziane formy zapinek, które służyły łączeniu materiałów i tkanin.  Wśród nich występowały dwie najpopularniejsze formy: broszka jednoczęściowa, czyli kabłąk, który stanowił trzon broszki oraz specjalna, metalowa szpilka, która z broszkowym kabłąkiem była połączona specjalną sprężyną. Ten model broszki był szczególnie pożądany we Włoszech. Drugą formą była broszka składająca się z dwóch odrębnych elementów – metalowej szpilki z otworem oraz kabłąka broszki. Dzięki otworowi, szpilka mogła swobodnie obracać się wokół kabłąka broszki. Ten model najczęściej był produkowany w północnej części Europy.

Najpopularniejsze modele broszek

Broszki, jakie znamy powróciły do łask w ciągu ostatnich sezonów. Najbardziej popularne rodzaje broszek, to przede wszystkim te w kształcie piór, liści drzew oraz ważek. Najczęściej zdobione kamieniami, wykonane ze srebra, metalu bądź stali szlachetnej przykuwają uwagę innych. Hitem wśród nowoczesnych modeli są tzw. kocie oczy, czyli zaokrąglone, srebrne broszki, których środki oplatane są przecinającymi się liniami, nad którymi umieszcza się rodzaj subtelnego kamienia – tym sposobem przypominają one oczy kota, stając się subtelną oraz elegancką ozdobą naszych kreacji.

Nie sama szata zdobi człowieka

Nasze babcie i prababcie uwielbiały ozdabiać swoje kreacje broszkami. Jeszcze w XX wieku, podczas dwudziestolecia międzywojennego, najwięcej broszek było wyposażonych w kamienie w kolorach butelkowej zieleni oraz burgundu.